Powiat-Nysa

Turystyka piesza

 

 

 

Szlaki górskie

Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza – odcinek od Paczkowa do Prudnika
kolor oznakowania czerwony

Długość – ok. 85 km, na terenie Powiatu Nyskiego – ok. 70 km


Przebieg: Paczków – Unikowice – Lisie Kąty (odcinek dojściowy do dawnego przejścia granicznego Paczków – Bily Potok i połączenie ze szlakiem zielonym po stronie czeskiej) – Ujeździec – Trzeboszowice – Ratnowice – Piotrowice Nyskie – Kałków (odcinek dojściowy do dawnego przejścia granicznego Zwanowice-Vidnava i połączenie ze szlakiem zielonym w Vidnavie) – Łąka – Jarnołtów – Sławniowice (odcinek dojściowy do dawnego przejścia granicznego Sławniowice-Velke Kunetice i połączenie ze szlakiem zielonym po stronie czeskiej)– Gierałcice – Bodzanów – Głuchołazy – Głuchołazy Zdrój (odcinek dojściowy - zielony - do dawnego przejścia granicznego Głuchołazy - Mikulovice i połączenie ze szlakiem czerwonym po stronie czeskiej) – Podlesie (odcinek dojściowy do dawnego przejścia Ondřejovic i połączenie ze szlakiem żółtym) – Starowice – Skowronków – Jarnołtówek (odcinek dojściowy – zielony- do granicy państwa i połączenie ze szlakiem zielonym po stronie czeskiej) – Biskupia Kopa – Pokrzywna – Prudnik PKP

 


Najdłuższy szlak w Sudetach. Znakowanie szlaku rozpoczęto już 1948 roku a w 1973 otrzymał nazwę imienia Mieczysława Orłowicza znanego polskiego geografa, krajoznawcy i popularyzatora turystyki. W swoim głównym przebiegu od Świeradowa Zdroju do Paczkowa liczy ok. 350 km. Od 2000 roku został przedłużony do Głuchołaz gdzie połączył się z istniejącym tu wcześniej szlakiem czerwonym biegnącym z Głuchołaz przez Biskupią Kopę do Prudnika. Po korekcie tego odcinka w 2003 roku łącznie ma on długość 85 km, a cały GSS Orłowicza 435 km. Pierwsza część nyskiego odcinka szlaku od Paczkowa do Głuchołaz liczy ok. 47 km biegnie Przedgórzem Paczkowskim wzdłuż granicy państwa. Rzeźba terenu na jego przebiegu jest pagórkowata a różnice wzniesień wynoszą od ok. 240 m n.p.m. w okolicach Paczkowa do 380 m n.p.m. w okolicach Gierałcic. Trasa łagodna ale za to malownicza z przepięknymi widokami na Jeseniki. Ciekawymi miejscami na jego przebiegu są m. in. Paczków z jego zabytkowym centrum, zabytkowe dwory w Ujeźdźcu, Trzeboszowicach, Piotrowicach Nyskich i Gierałcicach czy romańsko- gotycki kościół pw Nawiedzenia NMP w Kałkowie. W Głuchołazach szlak wchodzi na teren Gór Opawskich i zmienia swój charakter na typowo górski przebiegając przez szczyty Przedniej Kopy (495 m n.p.m.), Biskupiej Kopy (890 m n.p.m.), Zamkowej Góry (571 m n.p.m.) i Szyndzielowej Kopy (533 m n.p.m.). ta część szlaku (z Głuchołaz do Pokrzywnej)  liczy 22,7 km a średni czas potrzebny na przejście tego odcinka to ok. 8 godz. Dodatkowy czas potrzebny będzie na zwiedzenie Głuchołaz i Jarnołtówka z zabytkowym dworem czy zabytkową tamą na Złotym Potoku. Na szczycie Biskupiej Kopy znajduje się wieża widokowa z 1898 r. (po czeskiej stronie granicy) a nieco poniżej szczytu po polskiej stronie schronisko górskie PTTK. Ostatni odcinek szlaku opuszcza powiat nyski za Pokrzywną i po ok. 15 kilometrach dochodzi do Prudnika przez Dębowiec i Lasek z klasztorem Franciszkanów.


Szlak żółty w masywie Biskupiej Kopy
długość – 12,3 km
orientacyjny czas przejścia -  4 h 30’
Przebieg: Jarnołtówek (rondo) – Gwarkowe Skały – Piekiełko – Schronisko PTTK – Przełęcz Mokra – Przełęcz pod Zamkową Górą – rozdroże pod Szyndzielową – Pokrzywna (parking przy kąpielisku – węzeł szlaków)

 

 


Szlak prowadzi Jarnołtówka do Pokrzywnej masywem Biskupiej Kopy nie dochodząc do samego szczytu. Najwyższy punkt osiąga przy schronisku górskim PTTK im. B. Małachowskiego. Poniżej Przełęczy Mokrej szlak biegnie skrajem Rezerwatu Przyrody „Cicha Dolina”. Na szlaku w okolicy Przełęczy pod Zamkową Górą można spotkać „Grób Czarownicy” a nieco dalej tuż obok Saperskiej Drogi pozostałości dawnej skoczni narciarskiej. Szlak kończy się na parkingu w Pokrzywnej gdzie krzyżuje się z innymi szlakami.  



Szlak niebieski przełomem Złotego Potoku
długość -12 km
orientacyjny czas przejścia - 3 h 45’
Przebieg: Jarnołtówek (rondo) – Karolinki – Żabie Oczko – Olszak – Morskie Oczko - Pokrzywna (węzeł szlaków na parkingu obok kąpieliska) – Polana w Cichej Dolinie – Dawna Skocznia narciarska - Gwarkowa Perć – Piekiełko – Karliki – Jarnołtówek (rondo)

 

 


Niezbyt forsowny z malowniczymi widokami szlak okólny przebiegający po obu stronach (północnej i południowej) Doliny Złotego Potoku. Na szlaku występują ciekawe odsłonięcia skalne (Karolinki i Karliki) oraz liczne dawne kamieniołomy (m. in.: Gwarkowa Perć, Żabie Oczko, Morskie Oczko, Piekiełko). Na Polanie w Cichej Dolinie znajduje się miejsce odpoczynkowe z kapliczką, w której odbywają się coroczne plenerowe Pasterki. Nieco dalej w Cichej Dolinie  można zobaczyć pozostałości po jedynej w Górach Opawskich przedwojennej skoczni narciarskiej. Za skocznią znajduje się jeden z największych dawnych kamieniołomów Gwarkowa Perć, który przejść można po krótkiej skalnej wspinaczce i 35-stopniowej, niemal pionowej, metalowej drabince. Ostatnim punktem widokowym na Przełom Złotego Potoku są występy skalne zwane Karlikami, poniżej których na stromej ścianie skalnej wmurowana została kamienna tablica w hołdzie poległym w latach 1939-1945. Szlak zamyka pętlę przy rondzie w Jarnołtówku.



Szlak żółty „Złotych Górników” w masywie Góry Parkowej
długość – 8,3 km
orientacyjny czas przejścia – ok. 3 h
Przebieg: Głuchołazy (plac z Amorkiem) – Park Zdrojowy – Górny Staw (Staw Łabędzi) – Polana nad „Górnikiem” (Zacisze II) – Dolina sarniego Potoku – Tama – Przednia Kopa – Kaplica św. Anny – Wiszące Skały – Górna Promenada – rezerwat geologiczno-przyrodniczy „Nad Białką” - Dolna Promenada (źródełko „Żegnalce”, sztolnia „Góralska) – plac z Amorkiem

 

 

 

Szlak przebiega przez tereny dawnej eksploatacji terenów złotonośnych w okolicy Głuchołaz. Na jego przebiegu można zobaczyć stare szyby i sztolnie górnicze, wyrobiska i hałdy urobku, relikty płuczek i działek górniczych. Na Sarnim Potoku znajduje się jedna z najstarszych hydrotechnicznych budowli na Śląsku – tama do spiętrzania wody. Szlak przebiega również przez szczyt Przedniej Kopy z dawnym schroniskiem i nieczynną wieżą widokową. Poniżej szczytu na przebiegu szlaku znajduje się usytuowana nad „Wiszącymi Skałami” kaplica św. Anny. Po zejściu do promenady spacerowej biegnącej wzdłuż rzeki szlak wchodzi na teren rezerwatu geologiczno-przyrodniczego „Nad Białką”, gdzie również występują liczne i dobrze widoczne ślady wydobycia złota. Kolejnym reliktem po górnictwie złota jest sztolnia „Góralska” stanowiąca jedyny na szlaku „tunel” przez który można przejść. Pętla szlaku zamyka się w części zdrojowej miasta na placu z Amorkiem, gdzie znajduje się węzeł szlaków.



Szlak niebieski w masywie Góry Parkowej
długość – 7,3 km
orientacyjny czas przejścia – ok. 2 h 30'
Przebieg:Głuchołazy (plac z Amorkiem) – Droga Krzyżowa – Przełęcz 505 – Droga Górna Świńska – Promenada Górna – Rezerwat „Las Bukawy” - źródełko Chrobrego – plac z Amorkiem

 

 

 

Spacerowy szlak otaczający masyw Góry Parkowej o niedużej różnicy wzniesień. Częściowo biegnie wzdłuż zabytkowej drogi krzyżowej z kamiennymi kapliczkami. Na jego przebiegu znajduje się kilka źródeł (m.in. Studnia Jakuba – początek nyskiej drogi św. Jakuba, źródło Juvenii, źródełko Chrobrego). Szlak przechodzi również przez rezerwat przyrody „Las Bukowy”.

Szlaki nizinne

Szlak „Kopernikowski” - niebieski
długość – 28,2 km
Przebieg: Nysa (fontanna Trytona) – Jezioro Nyskie (wałem jeziora) – Siestrzechowice – Koperniki – Jodłów – Łąka – Kałków – Wierzbno – Zwierzyniec – Śliwice – Otmuchów


Szlak o bardzo ciekawym przebiegu (m. in. wałem Jeziora Nyskiego) z pięknymi panoramami Gór Opawskich i Jeseników. Umożliwia zapoznanie się z wieloma ważnymi miejscami w historii regionu m.in. Nysą i Otmuchowem ze swoimi zabytkami. Na trasie znajdują się jeszcze: pałac w Siestrzechowicach, romańsko-gotycki kościół z unikatowymi polichromiami w Kałkowie czy pałacyk myśliwski w Zwierzyńcu.  Nazwa wzięła się od nazwy miejscowości Koperniki, przez którą biegnie szlak, a w której mieszkali przodkowie znanego astronoma Mikołaja Kopernika.

Szlak Martyrologii Jeńców Wojennych – niebieski
długość – 20 km (na terenie powiatu nyskiego ok. 9 km)
Przebieg: Niemodlin – Lipno (arboretum) – Goszczowice – cmentarz jeniecki – Łambinowice (Centralne Muzeum Jeńców Wojennych) – dawny poligon – Szadurczyce (pomnik)


Nazwa szlaku odnosi się do miejsca martyrologii jeńców wojennych jakim jest obóz jeniecki z cmentarzami i licznymi pomnikami w Łambinowicach ustanowiony w 2002 r Miejscem Pamięci Narodowej. Miejscem tym zarządza Centralne Muzeum Jeńców Wojennych. Historia tego obozu sięga lat siedemdziesiątych XIX w. a więzieni tu byli żołnierze i ludność cywilna wielu narodowości.  Poza obozem na szlaku znajduje się bardzo interesujący Zespół Przyrodniczo – Krajobrazowy w Lipnie z parkiem dendrologicznym i najstarszym arboretum w Polsce. Szlak w większości przebiega przez teren zalesiony (Bory Niemodlińskie). Do ciekawych zabytków na szlaku należy również Zamek w Niemodlinie.

 

 

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl